ABD'li senatör Lindsey Graham'dan itiraf gibi açıklama

Basın toplantısında konuşan ABD'li senatör Lindsey Graham, YPG'nin PKK'nın bir kolu olduğunu söyleyerek, "Barack ObamaYPG'yi silahlandırarak Türkiye için bir kâbus yarattı" dedi. Graham, ABD Başkanı Donald Trump'ı "Obama gibi hata yapmaması konusunda uyardığını" belirtti.

Eklenme: 19 Ocak 2019 11:09 - Güncelleme: 19 Ocak 2019 11:22

Öte yandan ABD askerlerinin bölgeden hemen çekilmesi durumunda büyük bir savaşın çıkacağını söyleyen Graham, "Güvenli bölge Türkiye'nin güvenliği için kurulacak. Münbiç yol haritası uygulanırsa Fırat'ın doğusunda tampon bölge olur" dedi.

Graham'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"YPG, PKK'nın politik koludur. PKK ile bağlantısı var. Kanıtlar açık ve net. Müttefik Türkiye için yarattığımız problemi çözmeliyiz. Bizimle DEAŞ'a karşı savaşanlara da bir şeyler borçluyuz. İlerlemek için şansımız var, hatalarımızı düzeltmek için fırsatımız ve ve zamanımız tükeniyor, bu yüzden buradayım. DEAŞ'lılar hala dağlarda. Trump'ı Obama gibi hata yapmaması için uyardım.

"YPG'nin Türkiye'den uzaklaştırılması için Dunford'un bir çalışması var. Obama YPG'yi silahlandırarak Türkiye için kabus yarattı. 

"ABD askeri hemen çekilirse Suriye'de daha büyük bir savaş çıkar.

"Güvenli bölge Türkiye'nin güvenliği için kurulacak. Münbiç yol haritası uygulanırsa Fırat'ın doğusunda tampon bölge olur. DAEŞ'a karşı savaşan ortaklarımıza da bir şeyler borçluyuz. Bu süreci doğru yönetmeliyiz. Trump dikkatli olmalı. Bu süreci doğru yönetmeliyiz, Turmp dikkatli olmalı. Türkiye bizim silahlandırdığımız kişilerle muhattap olmak zorunda kalacak."