Afet ortasında like peşinde: Her fon mubah

500 kişinin tsunami felaketiyle yaşamını yitirdiği Banten eyaleti selfie çekilmek için gelenlerin akınına uğradı.

Eklenme: 27 Aralık 2018 11:12 - Güncelleme: 27 Aralık 2018 11:14

Endonezya’da cumartesi günü yaklaşık 500 kişinin tsunami felaketiyle yaşamını yitirdiği Banten eyaletinde, devrilmiş arabalar ve zirai araçlarla dolu bir tarla, selfie peşindeki ziyaretçilerin akınına uğradı.

Çok sayıda kişinin saatlerce uzaklıktaki kentlerden gelip sosyal medya hesaplarında yayımlamak için burada fotoğraf çektirdiği görüldü.

Her fon mubah

Uzman Psikolog Nazım Serin afek selfie’lerini şöyle değerlendirdi:

“Son zamanlarda felaket yerinde zafer işareti yaparak selfie çekmek, ölen yakının önünde selfie çekip sosyal medyaya koymak gibi absürt davranışların çabucak yayılarak sosyal medya trendine dönüşebildiğini görüyoruz.

Bu tür davranışlar, kendilerini gerçek ilişki zemininde ifade etmek yerine sanal ilişki zemininde ifade etmeyi yaşam biçimi haline dönüştüren insanlarda sıklıkla görülebiliyor.

Zira kendilerine kurdukları bu sanal dünyada en büyük amaç, daha çok beğeni toplamak, daha çok kişi tarafından takip edilmek olmaktadır. Amaç bu olunca, beğeni ve takip getirecek her konu kullanılabiliyor.

Kuşkusuz bu durum kendini dünyanın merkezinde gören, narsistik, empati yapamayan kişiliklerin çoğalmasına yol açıyor. Zaten zihni kendini başkasına alkışlatmakla, beğeni toplamakla bu denli meşgul olan insanların kendileri de zamanla bir tür ‘sahte benlik’ geliştirerek sahiciliklerini yitirirler.

Bu yabancılaşma nedeniyle kendiyle ve duygularıyla teması azalmış ya da kesilmiş bir insanın içinde bulunduğu yer ve duruma dair idrak yetisi de olmaz. Kişi, son derece sığ, yüzeysel bir düşünüşle kendi haz duygusunu tatmin etmeyle sınırlı kalır.”

(BBC TÜRKÇE)

Etiketler : Endonezya, haber