Guardian'a göre IŞİD'den ayrılan militanlar Türkiye'ye giriyor

Britanya’nın saygın gazetelerinden Guardian, IŞİD’den ayrılan onlarca militanın son haftalarda Türkiye’ye girmeyi başardığını iddia etti.

Eklenme: 13 Eylül 2017 21:46 - Güncelleme: 13 Eylül 2017 21:49

Britanya’nın saygın gazetelerinden Guardian, IŞİD’den ayrılan onlarca militanın son haftalarda Türkiye’ye girmeyi başardığını yazdı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Martin Chulov imzalı haberde, Suudi Arabistanlı dört militanın kaçakçılara kişi başına 2 bin dolar (yaklaşık 7 bin lira) ödeyerek eylül başında Türkiye’ye giriş yaptıkları belirtildi.

Türkiye sınırının sıkı bir şekilde korunduğunun altını çizen gazete, militanların, Türkiye üzerinden Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki ülkelerine dönmeye çalışacaklarını öne sürdü.

Suriye’den ağustos ayının sonunda kaçan bir Suudi militan Guardian’a yaptığı açıklamada, çoğu Suudi 300 eski IŞİD militanının, Nusra Cephesi’nin kontrolündeki İdlib kentinin kuzeyinde bir topluluk oluşturduğunu söyledi.

İsmini Abu Saad olarak açıklayan 26 yaşındaki bu kişi şöyle konuştu: “Çoğu benim gibi ayrılmak istiyor. Pek çoğu katıldıkları grubun onları kandırdığını anladı. Diğerleri Nusra’ya güvenmiyor. Birlikte oldukları kişilerin doğru yolda olduğuna inanan çok az insan var.”

‘Daha fazlası da geliyor’

Abu Saad, bazı Avrupalıların, Faslıların ve Mısırlıların Nusra Cephesi’ne karşı savunma oluşturmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Abu Saad, Türkiye’nin güneyine varmasından birkaç gün sonra gazeteye yaptığı açıklamada “Diğerleri bana daha sonra katıldı ve daha fazlası da geliyor” dedi.

Guardian, Irak ve Suriye’den ayrılan militan sayısının net olarak bilinmediğini yazdı.

IŞİD’in Irak’taki merkezi Musul kenti temmuz ayında Irak ordusu tarafından geri alınmıştı. Örgütün ‘kalesi’ Rakka kentine yönelik ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) operasyonu ise sürüyor.