Nihat Zeybekci makam otomobilini yine değiştirdi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci makam otomobilini sık sık değiştiriyor. Mercedes marka otomobilini geçen sene lüks Japon Lexus ile değiştiren bakan şimdi de Hyundai Genesis marka makam otomobilini kullanmaya başladı.

Eklenme: 15 Haziran 2018 13:36 - Güncelleme: 15 Haziran 2018 13:40

Hyundai makam otomobili olarak Genesis'i Başbakanlık'a vermişti. Genesis bakanın mevcut makam otomobilinin dörtte biri fiyatında...

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, makam aracı olarak Türkiye’de binek araç üretimi yapan Hyundai markasının “Genesis” model otomobilini tercih etti.

Makam aracı olarak daha önce Türkiye’de binek araç üretiminde bulunan Japon bir firmaya ait otomobili tercih eden Zeybekci, şimdi de Türkiye’de binek taşıt üretimi yapan Hyundai'nin “marka imajı” çalışmaları kapsamında Başbakanlığa hibe ettiği Genesis’i seçti.

Bakan’ın önceki makam otomobili LS 600 320 bin euro (1.7 milyon TL) değerindeydi. Yeni makam otomobili Genesis ABD’de 41 bin dolara satılıyor. Otomobil Türkiye’de satılsa fiyatı yaklaşık 450 bin TL oluyordu.

Zeybekci, AA muhabirine, üretimini Türkiye’de gerçekleştiren firmalara büyük önem verdiklerini ve onları Türk şirketlerinden ayırmadıklarını söyledi.

Ekonomi Bakanlığı olarak Türkiye'de binek araç üreten firmalara yönelik büyük hassasiyet gösterdiklerine işaret eden Zeybekci, Türkiye’de kullanılan araçların tümünün yerli olması yönündeki temennisini dile getirdi.Zeybekci, “Gönül ister ki Türkiye’de, işçilerimizin alın teriyle, emekleriyle üretilmiş araçları kullanalım ancak sık ve hızlı seyahat etme ihtiyacı nedeniyle belirli bir performansın üzerinde makam araçlarına gereksinim duyuyoruz.” dedi.

Bakan Zeybekci şunları kaydetti:”Ülkemizde binek araç üretimi yapan firmalara ait araçları kullanmak gibi bir hassasiyetimiz var. Şu anda kullandığımız Genesis, Hyundai markasına ait bir araba. Önceden de Toyota marka bir araç kullandım.

Gerek Hyundai gerekse Toyota, Türkiye’de binek araç üreten firmalar ve markalar.Bunların arabalarını kullanıyoruz. Diğer taraftan da tabii ki Türkiye’de Ford, Fiat, Honda gibi diğer markaların da araçlarını kullanmayı önemli bir hassasiyet olarak görüyorum. Bu, benim şahsi görüşüm. Diğer bakanlarımızın görüşlerine ya da kullandıkları arabalara da son derece saygı gösteriyorum.

GENESIS’İN ÖZELLİKLERİ

Motor Özellikleri

3.8 litre V8 motorlu,
311 beygir güç ve 397 Nm tork üretiyor.
100 km’de ortalama 10.9 litrelik yakıt tüketimi var
Boyutları

Uzunluk 4990 mm.
Genişlik 1890 mm.
Yükseklik 1480 mm.
Dingil Mesafesi 3010 mm.(ne kadar geniş olursa iç mekan o kadar ferah olur)
1965 kg

İç detaylar

16 yollu elektrik kontrollü deri koltuklar

Soğutmalı ve ısıtmalı koltuklar
Quatum Logic ses sistemi
9.2 inçlik multimedya ekranı
Isıtmalı arka koltuklar
Isıtmalı direksiyon
Dört tekerlekten çekişli modellerde olan lastik ısıtıcısı
Lcd gösterge paneli
Çoklu kamera destekli park asistanı

Dış detaylar

Led far ve stoplar
Anahtarsız giriş
Panaromik cam tavan
Akustik camlar(ses azaltıcı)
19 inç hafif alaşımlı jantlar

Güvenlik

Elektronik stabilize programları
Kör nokta uyarı sistemi
Acil fren destek sistemi
Şerit takip asistanı
9 Airbag