Rusya Ankara’ya rapor etti: Nusra silahsız bölgeden Suriye ordusuna saldırdı

Eski adıyla El Nusra diye bilinen Heyet Tahrir Şam (HTŞ) militanlarının dün akşam İdlib vilayetindeki silahsızlandırılmış bölgede Suriye ordusuna eş zamanlı saldırılar gerçekleştirdiği bildirdi.

Eklenme: 23 Ocak 2019 14:15 - Güncelleme: 23 Ocak 2019 14:18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 17 Eylül 2018’de Rusya’nın Soçi kentinde varılan İdlib mutabakatı uyarınca Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de tüm tarafların silah bırakacağı 15-20 kilometre derinliğinde bir tampon bölge oluşturulması kararlaştırılmıştı.

Rusya’nın, bölgeye yönelik operasyonunu askıya alması karşılığında Türkiye’nin bölgedeki cihatçı örgütlerle ılımlı muhalifleri 15 Ekim’e kadar ayırması ve ‘tüm radikal terörist gruplar’ın söz konusu bölgeden çıkarılması öngörülmüştü. 

Ancak mutabakat için verilen süre aşılmasına rağmen HTŞ bölgeden ağır silahlarını çekmedi hatta Türkiye destekli Ulusal Kurtuluş Cephesi’ni yenilgiye uğratarak bölgenin kontrolünü ele geçirdi.

Son olarak Ankara’ya mesaja veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise HTŞ’nin İdlib’de artan askeri egemenliğine işaret ederek “Suriye topraklarındaki bu son terör yuvasının sonsuza dek varlığını sürdürmesi imkansız” dedi.

Saldırı Türkiye’ye rapor edildi

Rus haber ajansı Sputnik’in İngilizce servisinin haberine göre, Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Sergey Solomatin, yüzlerce El Nusra militanının, İdlib’te dün akşam, ordu mevzilerine saldırı düzenlediğini açıkladı.

Açıklamada HTŞ militanlarının Abu Duhur ve Abu Sharjah adlı yerleşim yerlerindeki Suriye ordusu mevzilerine eş zamanlı saldırılar düzenledikleri bildirildi. 15 ile 20 kamyonetle gelen ve ağır silahlar taşıdıkları belirtilen militanların sayısının 150 ila 200 arasında olduğu aktarıldı.

Abou Douhour’da cihatçıların intihar saldırı yapmayı planladıkları ancak araçlarının imha edildiği, Abu-Sharjah’daysa Suriye mevzilerine giren ve yaklaşık 1,5 kilometre ilerleyen cihatçıların püskürtüldüğü ve mevzilerine geri çekildikleri bildirildi.

Solomatin, Türkiye ile koordinasyon halinde çalışan Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin saldırıları Ankara’ya ilettiğini söyledi.