Tıp mucizesi siyam ikizleri Abby ve Brittany hayatlarının kararını verdi

27 yıl önce dünyaya geldiklerinde tıp dünyasını derinden sarsan siyam ikizleri Abby ve Brittany'nin hayatları da doğumları kadar mucizevi bir şekilde ilerliyor.

Eklenme: 08 Haziran 2018 23:30 - Güncelleme: 09 Haziran 2018 00:07

Abby ve Brittany Hensel sıradan ikizler değil.

27 yıl önce dünyaya geldiklerinde tıp dünyası sallandı. Dünyaca tanınmaya başlandılar.

Nedeni mi?

Çünkü daha önce bir vücuda bağlı olarak yaşayan ikizlerin hemen hepsi hayatını kaybetti.

Mucizevi doğumun ardından ikizler televizyon programlarına konuk edildi ve belgesellerde yer aldılar. Aradan yıllar geçti. Şimdi Abby ve Brittany 27 yaşında.

Hayatlarındaki yeni bir gelişmeyle yeniden gündeme geldiler.

Yapışık ikizler Abby ve Brittany, 27 yıldır aynı bedende yaşıyorlar. İkizlerin ortak bedeni olmasına rağmen kendilerine ait başları var. Son derece nadir görülen bu tür vakalarda, cerrahlar ikizleri ayırmayı sakıncalı görüyor.

Abby ve Brittany dünyayı şaşırtmaya devam ediyor. 1990 yılında Minnesota’da dünyaya gelen ikizler bütün dünyaya damgasını vurmuştu.

Tocci kardeşler

Giacomo ve Giovanni Battista Tocci kardeşler de onlarla aynı durumdaydı. Kardeşlerin kaç yaşına kadar yaşadıkları hakkında çeşitli spekülasyonlar var. Bazıları 65 yaşına kadar yaşadıklarını bazıları da çok erken yaşta hayatlarını kaybettiklerini söylüyor. Tocci kardeşlerin ikisi de ayrı kişilerle evlenmiş.

Abby ve Brittany gibi kendilerine ait kafaları olmasına rağmen ortak bedene sahip ikizlerin dünyaya gelme şansı oldukça düşük.

Abby ve Brittany’nin kendi iç organları da var. Mesela iki kalpleri, dört akciğerleri ve iki mideleri var.

Yaşadıkları zorluklara rağmen hayattan keyif almayı biliyorlar. İkisi de üniversite mezunu ve ehliyet sahibi.

Bethel Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmaya karar verdiler. AWM’den aktarılanlara göre matematik üzerine yoğunlaşmışlar.

İkizler geçtiğimiz günlerde bir okulda öğretmenlik yapmaya başladı. Öğrencileri onlara bayılıyor.

Kariyer planlamaları ise biraz tartışmalı geçmiş. Anneleri Patty, AWM’ye “Beş yaşındayken biri pilot diğeri de diş hekimi olmak istiyordu. Sonra fikirlerinden vazgeçtiler” dedi.

Touch Weekly’den aktarılanlara göre daha küçük yaştayken medyada boy gösteren ikizler şimdilerde olabildiğince sakin bir hayat yaşamaya çalışıyormuş.

(Newsner)