Tiyatrokare'nin yeni oyunu Süper İyi Günler tam not aldı

İki yıldır üzerinde titizlikle çalışılan Mark Haddon’un ölümsüz eseri ‘Süper İyi Günler’ Nedim Saban yönetmenliğinde 5 Ocak’ta sahnelendi. Tiyatrokare, oyunu uzun süren çalışmaların ardından seyircisiyle buluşturdu.

Eklenme: 07 Ocak 2019 16:23 - Güncelleme: 07 Ocak 2019 16:29

Koreografi ve teknolojinin harmanlanarak üç boyutlu animasyonlar eşliğinde tamamı 80 metrekare LED ekranlardan oluşan özel dekorla oynanan ve Tohum Otizm Vakfı işbirliği ile büyük bir farkındalık projesi olarak hayata geçirilen oyun ilk perdesini 5 Ocak’ta ArtıSahne’de açtı.

Sanat camiasından Haldun Dormen, Melek Baykal, Nurseli İdiz, Suna Keskin, Anta Toros, Aysen Sümercan, Çiçek Dilligil, Melda Gür, Merve Sevi gibi ünlü isimlerin yanında muhteşem otomobil çizimleriyle Türkiye’yi yurt dışında da temsil eden asperger sendromlu dahi Mesut Uygun’un da bulunduğu oyunda bazı sahnelerde seyirciler göz yaşlarına hakim olamadı.

Başrollerini genç ve başarılı oyuncu Emir Özden ile Ayça Erturan, Korel Cezayirli, Didem İnselel ve usta oyuncu Celile Toyon’un paylaştığı bu çok özel oyunun yönetmen koltuğunda Nedim Saban oturuyor. Oyunun müzikleri de Son Feci Bisiklet’e ait.

Oyuncuların büyük bir titizlik ve disiplin ile hazırlandığı oyun seyircisinden büyük alkış alırken Nedim Saban ‘Bu başarımızı tamamen ekip oluşumuza bağlıyorum. Herkes elinden gelenin en iyisini yapmak için çabaladı o yüzden bu alkışlar bizi çok mutlu ediyor’ dedi.

Oyunun dekor ve ışık tasarımı Afife Ödüllü Kerem Çetinel’e, kostümleri ise yine Afife Ödüllü Makbule Mercan'a ait. Koreografik temsillere imzasını atan Orçun Okurgan’ın yanında Türkiye’de ilk kez kullanılan animasyon ve SFX tasarımı da Tufan Dağtekin’e emanet edildi.

Dünya edebiyatının en çok sevilen genç kahramanlarından birine dönüşen 16 yaşındaki otizmli Christopher Boone’un hikayesi üzerine kurgulanan oyun, bugüne kadar Londra West End ve New York Broadway başta olmak üzere dünya çapında "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time" adıyla 3 milyondan fazla seyirciyle buluştu. "Tony ve Oliver gibi prestijli ödüllerde başta “En İyi Oyun” olmak üzere nice ödüle layık görüldü.

Ford’un katkılarıyla, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanında Beko, Michelin gibi markaların çözüm ortaklıklarıyla perdelerini açan oyunun 23 ve 24 Ocak biletlerine ve doğrudan otizmli bireylerin eğitimine katkı sağlayacak Tohum Zone kategorisi biletlerine www.biletix.com adresinden ulaşılabiliyor.

Oyun künyesi:

Türkçeye Kazandıran ve Yöneten: Nedim Saban

Dekor& Işık Tasarım: Kerem Çetinel

Animasyon Tasarım: Tufan Dağtekin

Kostüm Tasarım: Makbule Mercan

Koreografi: Orçun Okurgan

Soundtrack: Son Feci Bisiklet / Arda Kemirgent

İkinci Yönetmen: Halim Ercan

Sanat Koordinatörü: Bülent Seyran

Dramaturji: Ezgi Gülümser

Yönetmen Yardımcısı: Aysuda Dalğıç

Afiş Tasarım: İsmail Anıl Güzeliş

Oyun Fotoğrafları: Emre Mollaoğlu

Oyuncular: Emir Özden, Ayça Erturan, Korel Cezayirli, Didem İnselel, İbrahim Can Sayan,  Şebnem Şeviktürk, Onur Kırat, Uğur Can Arıkan, Cem Arslan, Sevcan Aydın, Beste Koçak ve Celile Toyon.