Bu Benim Öyküm şarkısıyla tanınan Tuğçe Kandemir Medyafaresi.com'a konuştu: Şarkıyı satmadım

'Bu Benim Öyküm' şarkısıyla son zamanların çok konuşulan ismi Tuğçe Kandemir, medyafaresi.com'un sorularını yanıtladı.

Eklenme: 14 Haziran 2018 13:30 - Güncelleme: 05 Mart 2019 19:25

Medyafaresi.com röportaj/ Belemir Çelebi & Emre Can Gökboğa

Zaman zaman herkesin dilinde dolanan ve her yerde karşımıza çıkan Bu benim öyküm şarkısının sahibi Tuğçe Kandemir ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Benim öyküm şarkınız kısa sürede sosyal medyada patlama yaptı. Böyle güzel ve yoğun bir ilgiyi bekliyor muydunuz?

Hayır, ben hiç beklemiyordum. Olası bir durum değildi benim için. Fakat bir anda büyüdü ve şuan bu durum epey mutluluk duygusunu arttıran bir mertebede.

Şarkınızı piyasaya sürmenizde etkili olan en büyük faktör neydi? Nasıl karar verdiniz?

Şarkıyı piyasaya sürmek aslında olumsuzluklar kişisi gibi olacak ama sürmekte istememekteydim. Piyasada olsa bile Eli okumalıydı. Ben hiç karışmamalıydım dedim. Sonra ailem bu konuda biraz ısrarcı çıktı ve şarkıma ben de dahil oldum.

'Bu benim öyküm şarkısı satılmadı'

Şarkınızı neden düet olarak çıkardınız?

Dediğim gibi istemiyordum. Ün, şöhret, şan bunları hep boş bulup kendimi edebiyata verdim. Öğretmenlikte doktoraya kadar seyreden bir yol edinmek istemiştim. Ama tüm bunlardan sonra ben söylemek istemeyince ortaya böyle bir düet çıktı.

Şarkıyı dört gözle bekleyen bir kitle vardı ve şarkı düet olarak çıkınca sosyal medya üzerinden tepki gösterenler oldu. Bu tepkilere ne diyorsunuz?

Haklılar. Sonuçta bende bir dinleyici olarak aynı şeyi örnek vereyim Sezen Aksu hanım yapsa bende tepkilenirdim. Ama işte kimse bende dahil onun yapmak istemediğini bilmeyecektik, bolca eleştirecektik.

Şarkı çıktıktan sonra satıldığı konuşuldu. Olayın aslı nedir?

Şarkı satılmadı. Şarkı benim üzerime tasdiklenmiştir ve yine sözleri, bestesi, güftesi tarafıma aittir. Düet yapmak satmam gibi bir yargıyı doğurdu. Doğru değildir efendim.

İlk adımda sosyal medyadan uzak kalmaktan istediniz. Bunun sebebi neydi?

İnternette şahsi değimim ile 'yalan edeceğim zamanı' kitap okumaya yada Türk dillerine ayırarak geçirmeye tercih etmek istemiyordum.

'Öğretmenlik benim doğam ona arkamı dönemem'

Pinç programında 185 bestenizin olduğunu belirtmiştiniz. Bu bestelerden oluşan bir albüm çıkarmayı düşünüyormusunuz?

Ben albümcü bir birey değilim. Sebebiyeti şudur ki albümde o kadar eserin içerisinden biri çok parlamakta ve diğerleri yokmuş gibi o şarkıları alt etmektedir.Buna inancımdan sonuna kadar single efendim :)

Edebiyat öğretmenisiniz ve mesleğinizi çok seviyorsunuz. Peki müzik için öğretmenliği bırakmayı düşünürmüsünüz?

Öğretmenlik benim doğam.Ona asla arkamı dönemem fakat öğretmenlik için müzikten geçer miyim bence onu tartışalım :)

Mesleğinizin besteleriniz üzerindeki etkisi nedir? Edebiyat ilham kaynağınız diyebilirmiyiz?

Tabii ki. Okuduğunuz romanlardan tutun bir çeviri metninde bile olağanüstü kelimelere denk gelip onların güçlerine mâruz kalıyor daha sonra da bunu o güzelim eserlere ekliyorsunuz.

'Volkan Konak bana ilham oluyor'

Müzik adına büyük bir hayaliniz var mı?

Açıkçası bir hayal mi bilmem ama yaklaşık 14-15 yaşlarında iken yazdığım şarkıları çokça beğenip onları diğer müziğe gönül verenlerin söylemesini isterdim.Bi nebzede olsa şuan içimde onun ateşi yanmakta diyebilirim.

Örnek aldığınız idolüm dediğiniz bir sanatçı var mı?

Volkan Konak. Şiirleri ile bezediği eserler Türk müziğinin hep güçlü eserleridir.Bunu seçmeye özen gösterdiği bir hayli aşikâr. Bu denli bana hep ilham olmuştur .

Son olarak sıradaki projeleriniz neler? Hayranlarınızı neler bekliyor?

Pinç programında Oğuzhan abiye bir güzellik yapıp yeni parçamı okumuştum ki buna son notasına kadar değen değerli bir adamdır o. O şarkıyı sürmeyi düşünüyoruz şuan ama birazcık tutarsızlık kanımda mevcuttur. Ters köşeyi severim efendim.

Eklemek istediğiniz birşey var mı?

Çok teşekkür ederim. Tüm sevenlerime selam.