Şakir izleyiciyi merakta bıraktı

Shameless'in uyarlanacağı haberleri ilk yayıldığında ben de diğer herkes gibi gülüp geçmiş ve Bizim Hikaye'nin hiç şansı olmadığında eleştirenlerle hemfikirdim.

Klasiktir uyarlamalar büyük çoğunlukta orijinalin tadını vermez.  Ve hatta yanından bile geçmez. Dizi olsun, film olsun, kitap olsun "işte bu!" denilebilecek başarılı bir uyarlama sayılı.

Özgün senaryo konusundaki kısırlığımız göz önünde bulundurulunca belki de dizi uyarlamalarını beklentiyi az tutarak desteklemeliyiz diye düşünmeden duramıyorum.

Geçmişe baktığımızda en çok izlenen ve izleyicide kalıcı bir yer edinmiş bir çok yerli dizinin uyarlama olduğunu da göz önünde bulundurunca bu gayet haklı bir düşünce oluyor.

Shameless'in uyarlanacağı haberleri ilk yayıldığında ben de diğer herkes gibi gülüp geçmiş ve Bizim Hikaye'nin hiç şansı olmadığında eleştirenlerle hemfikirdim.

Ancak Bizim Hikaye öyle bir şey yaptı ki, Shameless izlememiş olanları kendine bağlamayı başardığı gibi, Shameless izlemiş olanlaraysa bunun bir uyarlama olduğunu unutturdu. Bunda oyuncu seçimi büyük rol oynadı.

Harika bir cast, en küçüğünden en büyüğüne şahane oyunculuklar izleyiciyi hikayeye inandırmayı başardı. Evet ortaya çıkan Shameless değildi ama dizi olmaz o iş diyenleri şapka çıkarmak durumda bıraktı.

Bir diğer olmaz o iş tantanası da "This is Us" uyarlaması geliyor haberleri çıktığında kopmuştu. Oyuncular belli olana kadar bu konuda pek yorum yapmak istemesem de, Songül Öden adını duyduğumda olacağa dair inancım tümden gitmişti.

Öden, duyguyu izleyiciye geçiremediğine inandığım oyuncular arasında maalesef. Mutluyken de, üzgünken de, heyecanlı veya korkmuşken de hep aynı donuk ifade. Nasıl oluyor bu bilmiyorum ancak mimikler değişse bile o donukluk hep sabit. Bir Aile Hikayesi'nde de bu elbette değişmiyor.

Aslına bakarsanız dikkatimi çeken şey şu ki, Elçin Afacan ve Servet Pandur dışında  dizinin diğer kadın oyuncuları da "donuk ifade" kategorisinde liste başına oynayacak isimlerden.

Erkekler için aynı şeyi  söylenemez, Celil Nalçakan olsun, Birkan Sokullu, Olgun Toker dizinin taşıyıcı kolonları. Hatta kurtarıcıları. Ancak bir isim var ki tüm kadroyu yanında yetersize düşürüyor.

Elbette Şakir karakterine hayat veren Ali Şeçkiner Alıcı'dan bahsediyorum. Alıcı'yı izleyip de oyunculuğuna hayran kalmamak mümkün değil. Sezonun son bölümünde öldü mü, yaşayacak mı sorusuyla izleyiciyi merakta bırakan bu isim eskilerin tabiriyle, benim diyen oyuncuya taş çıkarır.

This is Us kadrosuyla Bir Aile Hikayesi kadrosunu karşılaştırdığımızda bir sürü olmamışlık sıralayabilecekken orijinal dizideki William ve bizim Şakir'i kıyaslarsak William kesinlikle olmamış diyebiliriz.  This is Us izlemişler biliyor Şakir'in sonunu. Ama izlememişler eminim ki ölmesin, daha çok bölümde karşımıza çıksının dileğini tutuyor.

Şu bir gerçek Şakir ölür ama Ali Seçkiner Alıcı ekranda daha çok yaşar...

Diğer Yazıları

En Çok Okunan Haberler
18 Eylül 2019 Reyting sonuçları: Afili Aşk, Fatih Portakal lider kim?118 Eylül Reyting sonuçları: Afili Aşk, Fatih Portakal
AK Parti'den bir istifa daha: Başkaldırıyorum ve istifa ediyorum2AK Parti'den bir istifa daha: Başkaldırıyorum
Nihal Olçok’tan Adalet Bakanı Gül’e Fettah Tamince teşekkürü3Nihal Olçok’tan Bakan Gül’e Fettah Tamince teşekkürü
Erdoğan, Pelikan çetesini durdurabilir mi? Saray'da dikkat çeken görüşme4Erdoğan, Pelikan çetesini durdurabilir mi?
Neymar arkadaşlarına aylık 11 bin euro maaş veriyor5Neymar arkadaşlarına aylık 11 bin euro maaş veriyor
Pelikan savaşına Kılıçdaroğlu'ndan ilk yorum6Pelikan savaşına Kılıçdaroğlu'ndan ilk yorum
Megan Fox: Hiçbir şey yapmak istemiyordum, tek istediğim görünmez olmaktı7Megan Fox: Tek istediğim görünmez olmaktı
Ümran ve Hayat yeni bir çıkmazın eşiğinde! Kardeş Çocukları 19. bölüm fragmanı8Ümran ve Hayat yeni bir çıkmazın eşiğinde!
Hadise'den takipçilerini eğlendiren küvet pozu9Hadise'den takipçilerini eğlendiren küvet pozu
Fettah Tamince'ye soruşturma emrini Erdoğan vermiş10Tamince'ye soruşturma emrini Erdoğan vermiş