Özgür Özyurt ozgurozyurt@gmail.com@

Tebrikler Yaşlandınız

Daha bu yılın başlarında popüler fotoğraf depolama uygulaması Ever’ın bir yüz tanıma yazılımını geliştirmek için kullanıcılarının fotoğraflarını başka bir firmaya sattığı haberi NBC tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Sosyal medya trendlerine kayıtsız kalamadığımız hatta hipnotize edilmiş gibi hiç düşünmeden balıklama atladığımız bir dönemdeyiz. Son günlerde her yerde karşımıza çıkan ve neden şimdi popüler olduğu anlaşılmayan yaşlandırma uygulamasında da küresel bir zombileşme senaryosu mevcut.

Halbuki yüz gençleştirme, yaşlandırma, cinsiyet değiştirme aplikasyonlarıyla yeni tanışmıyoruz. Yıllardır hayatımızın içindeler ve bu işe yarayan onlarca uygulama mevcut. Snapchat yüz filtrelerini yıllardır en büyük silahı olarak kullanıyor.

Peki neden yüz yaşlandırma app’leri birden en çok indirilen uygulamalar haline geldi ve sosyal medyada "challenge" adı altında bir meydan okuma başlatarak binlerce insanı bu işe ortak ettiler hiç düşündünüz mü?

Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama yüz filtresi uygulayan aplikasyonlar yüzünüzü değiştirmek için fotoğraf galerinize (evet, tüm galerinize) erişim izni istiyor. Tabii ufacık bir uygulamadan ne zarar gelebilir ki diyerek hiç tereddüt etmeden uygulamanın gerekli kıldığı tüm dataya ulaşma iznini onaylayıp geçiyoruz.

Fakat işin iç yüzünü görmek için yakın tarihe bakmak yeterli. Sadece bir fotoğrafla kalmayıp kişilerin özel veri ve bilgilerini diğer kurumlarla paylaşan hatta bu verileri satarak işi ticarete döken birçok oluşumun foyası yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Daha bu yılın başlarında popüler fotoğraf depolama uygulaması Ever’ın bir yüz tanıma yazılımını geliştirmek için kullanıcılarının fotoğraflarını başka bir firmaya sattığı haberi NBC tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Ne var yani şimdi arada çürük elmalar çıkar tabii diyebilirsiniz fakat Mashable gibi birçok haber kaynağına göre dünyanın en büyük bilişim firmalarından birinin de benzer bir nedenle Flickr kullanıcılarının fotoğraflarına eriştiği tespit edilmiş.

Üstelik bu tip yüz değiştirme uygulamaları sadece fotoğraf galerinizi ele geçirmekle kalmıyor aynı zamanda lokasyon ve önceden ziyaret ettiğiniz sayfalar gibi tarayıcı bilgilerinizi de hop diye kopyalıyor. Hani ben de tam ayakkabı bakıyordum bu ayakkabı reklamları nasıl karşıma çıkmaya başladı diyorsunuz ya işte bu verilere ulaşmalarına aslında siz izin veriyorsunuz.

Öte yandan çok daha ciddi bir komplo teorisiyle karşı karşıyayız. Yapılan son çalışmalarla yüz filtresi uygulamaları olayı bambaşka boyutlara da taşıyabilecek. Örneğin ünlü bir simanın yüzünü dijital ortamda kopyalayıp vücut hareketlerini taklit eden bir dublöre montajlayarak video ve filmler çekmek mümkün. Artık bu montajı yapmak için eskisi gibi devasa prodüksiyonlara da ihtiyaç duyulmuyor. Snapchat’te başkasının yüzünü kendi yüzümüze kopyalamanın detaylandırılmış ve hareketlendirilmiş halini düşünebilirsiniz. Bu kadarını da yapmazlar artık derseniz Selena Gomez’in yüzünün sanal ortamda erotik yayınlar yapan bir kadının yüzüne yerleştirildiğine dair haberleri araştırabilirsiniz.

Her şeyi ışık hızında unuttuğumuz şu günlerde hatırlar mısınız bilmem ama yine yakın tarihte bir Cambridge Analytica ve Facebook skandalı patlak vermişti. New York Times gibi önemli haber kaynaklarına göre Amerikan vatandaşlarının kişisel verilerinin gizliliği konusunda büyük ihlaller vardı ve Cambridge Analytica’nın özel mesajlara bile erişimi olduğu söyleniyordu. Zaten sonrasında dünya genelinde büyük bir soru işareti oluşunca Zuckerberg canlı yayında konuyla ilgili ifade vermişti. Sonuç olarak yıllardır hayatımızda olan bu sözde masum uygulamalar öylesine bir gecede popüler olmuyor.

İnsan psikolojisini anlamak gerçekten zor hem gençleşmek için estetisyenlere tonlarca para harcayıp hem de yaşlanma trendine bu kadar meraklı olmak da ayrı bir araştırma konusu olsun.

instagram.com/ozgurozyurt1

Diğer Yazıları

En Çok Okunan Haberler
23 Ağustos 2019 Reyting sonuçları: Her Yerde Sen, Fox Ana Haber lider kim?123 Ağustos Reyting sonuçları: Her Yerde Sen...
Ali Babacan’a camide ilginç soru: Evet katıldım Tayyip bey gönderdi2Ali Babacan’a camide ilginç soru: Evet katıldım Tayyip bey gönderdi
Yılmaz Özdil: Kendimizi çok akıllı Putin'i gerizekalı zannettiğimiz için… 3Özdil: Kendimizi çok akıllı Putin'i gerizekalı zannettiğimiz için…
Uğur Dündar duyurdu! Yeni bir televizyon kanalı daha kuruluyor4Uğur Dündar duyurdu! Yeni bir televizyon kanalı daha kuruluyor
Emine Bulut cinayeti sonrası Mustafa Karataş'ın videosuna büyük tepki!5Emine Bulut cinayeti sonrası Mustafa Karataş'ın videosuna büyük tepki!
Miley Cyrus Liam Hemsworth ile boşanması hakkında sessizliğini bozdu6Miley Cyrus Liam Hemsworth ile boşanması hakkında sessizliğini bozdu
Sakarya'da Davutoğlu'na protesto şoku: Yediğin ekmeğe ihanet etmeyeceksin7Davutoğlu'na protesto şoku: Yediğin ekmeğe..
Arka Sokaklar dizisinin 14'üncü sezon fragmanı yayınlandı8Arka Sokaklar dizisinin 14'üncü sezon fragmanı yayınlandı
Pakdemirli pilotluk lisansını THK’da yeniletmiş9Pakdemirli pilotluk lisansını THK’da yeniletmiş
İsmail Saymaz ile Cübbeli Ahmet arasında canlı yayında tartışma çıktı10İsmail Saymaz ile Cübbeli Ahmet arasında canlı yayında tartışma çıktı